PiekneKoscielisko nr telefonu +48 18 20 162 86
PiekneKoscielisko adres e-mail udanypobyt@gmail.com
PL EN
Pieknekoscielisko.pl

Tourist information

Kościelisko nazywane również "Sercem Podhala" jest malowniczą miejscowością położoną na zboczach Pogórza Gubałowskiego w odległości 5 km od Zakopanego. O walorach turystycznych okolicy stanowią: urzekające piękno i rozmaitość rzeźby terenu, mnogość wychodzących stąd górskich szlaków turystycznych, baza noclegowa oraz infrustruktura sportowa. Ze wszystkich stron rozciągają się wspaniałe i niepowtarzalne widoki na panoramę Tatr.

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Kościelisko jest idealnym miejscem do pieszych wędrówek, łatwych wycieczek oraz spacerów rodzinnych. W dolinach mają swoje początku wysokogórskie szlaki turystyczne przeznaczone dla bardziej doświadczonych turystów.

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki – jedna z najładniejszych dolin w Tatrach, choć mniej licznie odwiedzana niż pozostałe. Od wylotu do Wielkiej Polany Małołąckiej dzieli turystę 2,5 km, czyli 45 minut spaceru. Trasa prowadzi wśród świerkowych lasów na Wielką Polanę Małołącką. Dolina Małej Łąki jest bazą wypadową na Giewont oraz Czerwone Wierchy.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska – to najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich. Liczy sobie 9 km długości. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych i dostępnych turystycznie jaskiń: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka i Jaskinia Obłazkowa. W górnej części Doliny Kościeliskiej znajduje się schronisko „Ornak”. Od schroniska wiodą szlaki do Stawu Smreczyńskiego, na Iwaniacką Przełęcz, Ornak, i na Ciemniak.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska – najdłuższa (10 km) i jedna z najpiękniejszych polskich dolin tatrzańskich. Walory przyrodnicze ściągają tu wielu turystów, naukowców i przyrodników. Uroku dodają dolinie kwieciste polany śródleśne, na których wiosną krokusy tworzą fioletowe dywany. Dolinę Chochołowską można zwiedzać o każdej porze roku. Wiosną latem i jesienią w głąb doliny można dotrzeć pieszo, rowerem górskim, bryczką konną lub kolejką turystyczną. Zimą dodatkową atrakcją są niezapomniane kuligi. Na wysokości 1146 m. n.p.m. znajduje się schroniska PTTK w którym można zjeść pyszną szarlotkę z sosem jagodowym.

Biały Potok

Biały Potok - trzy wyciągi orczykowe o długościach: 350 m, 250 m i 220 m na łagodnym stoku o niewielkim przewyższeniu - znakomite do nauki jazdy na nartach i dla małych dzieci. Stok jest pokryty zawsze naturalnym śniegiem, sztucznie dośnieżany, przygotowywany jest ratrakiem i po zmroku oświetlony.
Przy wyciągach jest wypożyczalnia nart carvingowych, desek snowboardowych, butów narciarskich oraz serwis narciarski.
Na miejscu można skorzystać z nauki jazdy, którą prowadzą młodzi instruktorzy.

Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa - dwie koleje krzesełkowe (duża, mała) oraz taśma dla najmłodszych. Duża kolej sześcioosobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Przy górnej stacji znajdują się bary i restauracje z panoramicznym widokiem. Mniejsza kolej biegnąca do połowy stoku to idealna propozycja to początkujących adeptów sportów zimowych, którzy w bezpieczny sposób chcą szkolić swoje umiejętności.

Witów Ski

Witów Ski - nowoczesna, czteroosobowa kolej krzesełkowa z szeroką trasą o długości 100 m odpowiednia zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych. Wyciąg orczykowy o długości 120 m idealny dla najmłodszych i osób początkujących. Snowpark długości 550 m z 3 liniami, 8 skoczniami oraz 12 przeszkodami.

 

Kościelisko to jedna z "kolebek" polskiego narciarstwa. Świadczy o tym przede wszystkim wysoka liczba olimpijczyków pochodzących z Polan, jak kiedyś nazywano Kościelisko jest ich aż 38. To ewenement w skali naszego kraju. Okolice Kościeliska są idealnym terenem do uprawiania zimą narciarstwa biegowego i śladowego oraz ski-alpinizmu

Na Chotarzu

Na Chotarzu – otwarte w 2013 roku, bardzo malowniczo położone, trasy dla początkujących oraz ponad 10-kilometrowa trasa dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych

U wylotu Doliny Chochołowskiej

U wylotu Doliny Chochołowskiej - trasa jest typowo rekreacyjna, o małej skali trudności. Rozpoczyna się i kończy przy parkingu na Siwej Polanie. Jej pierwszy 3 -kilometrowy odcinek, oznaczony kolorem zielonym, zalecany jest dla biegaczy początkujących. Kolejny odcinek trasy o długości ok. 7 km oznaczony jest kolorem niebieskim, a przeznaczony jest dla biegaczy średnio zaawansowanych  i zaawansowanych.

Z obu w/w szlaków amatorzy biegówek mogą korzystać bezpłatnie.

W Kirach

W Kirach znajduje się stadion biathlonowy na którym odbywają się międzynarodowe zawody sportowe (w 1969 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w biathlonie

 

 

 

 

 

Okolice Kościeliska są idealnym miejscem do wycieczek rowerowych po wytyczonych i oznakowanych trasach o łącznej długości 50 km i o zróżnicowanej trudności. Przebiegają grzbietami wzgórz otaczających wsie, przez lasy, polnymi ścieżkami, wyjątkowo atrakcyjne widokowo.

Trasa drogą pod Reglami Kościelisko – Zakopane

Trasę proponujemy dla osób chcących spróbować kolarstwa górskiego. Trasa biegnie szlakiem rowerowym pod reglami. Szlak po części prowadzi skrajem lasu, ale są również odcinki leśne. Jest to trasa bardzo przyjemna, jest mnóstwo zjazdów i podjazdów zazwyczaj krótkich i niezbyt stromych. Trudnościami mogą stać się niektóre wąskie mostki nad potokami.  Po drodze będziemy mijać wyloty większości dolin Tatr Polskich m.in. Małej Łaki, Strążyska. Koniec trasy pod Wielką Krokwią w Zakopanem.

Trasa Kościelisko - Dolina Chochołowska

Długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 250 m, trasa trudna. Początek w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Jedziemy drogą w stronę Czarnego Dunajca. W przysiółku Roztoki skręcamy w lewo do Doliny Chochołowskiej. Przez Siwą Polanę, asfaltową drogą dojeżdżamy do Hucisk. Dalej pod górę kamienistą drogą na Polanę Chochołowską cały czas przez Tatrzański Park Narodowy. Po drodze Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska i Wywierzysko Chochołowskie. Powrót tą samą drogą do Roztok. W Roztokach skręcamy w prawo i zaraz w lewo, przez most na Kirowej Wodzie, szutrową drogą dojeżdżamy do asfaltowej drogi. Dalej w prawo do przysiółka Groń, gdzie skręcamy w prawo i obok stadionu biatlonowego dojeżdżamy do Kir.

Trasa Kościelisko - Witów - Dzianisz

Długość trasy 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek na parkingu na Polanie Szymoszkowej. Jedziemy za znakami przez wieś Kościelisko. W przysiółku Roztoki w prawo przez las szutrową drogą wjeżdżamy na polane Płazówka. Tu warto odpocząć patrząc na otoczenie Doliny Chochołowskiej. Na polanie kilka domów i urocza kapliczka. Dalej przez Witów jedziemy asfaltową dróżką do wsi Dzianisz i dalej pod górę na Gubałówkę- 1123 m. Trudy podjazdu rekompensuje wspaniały widok na Zakopane i Tatry. Zjeżdżamy drogą do Kościeliska.